sol-1
sağ-1
İstanbul
DOLAR14.7975
EURO15.8183
ALTIN905.83

KYK Yurtlarında Deprem Tatbikatı Yapıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KYK Yurtlarında Deprem Tatbikatı Yapıldı
Abone ol
İçişleri Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliğinde 81 ildeki öğrenci yurtlarında, afet ve acil durumlarda yapılması gerekenlere yönelik "Deprem Anı Çök-Kapan-Tutun ve Tahliye Tatbikatı" düzenlendi.

             Ülke genelindeki Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne bağlı öğrenci yurtlarında gerçekleştirilen tatbikat öncesi Cebeci Site Kız Öğrenci Yurdu'nda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

              Programa Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, Ankara Valisi Vasip Şahin ile bakan yardımcıları ve bakanlık yetkilileri katıldı.

              Programda Adana, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri ve Van'da bulunan öğrenci yurtlarıyla video konferans bağlantısı kuruldu. Buralardaki valiler, illerinde tatbikata katılacak öğrenci sayılarına ilişkin bilgi verdi.

              Daha sonra saat 21.00 itibarıyla başlatılan tatbikat kapsamında Süleyman Soylu ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu öğrencilerle beraber önce "çök-kapan-tutun" hareketi yaptı. Binadakilerin tahliyesinin ardından belirlenen alanlarda toplanıldı.

Hazır olan bir Türkiye fotoğrafı çiziyoruz.

           Süleyman Soylu, tatbikatın tamamlanmasının ardından yaptığı konuşmada, Van'da 2011'de meydana gelen depremlerde 649 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, son 10 yılda dünya genelindeki afetlerde 4 kat artış olduğuna dikkati çekti.

           Türkiye'de son yıllarda yaşanan deprem, sel ve yangınlara işaret eden Soylu, afetlerin her an meydana gelebildiğini, bu yüzden hazırlıklı olunması gerektiğini vurguladı. Afet öncesinde, esnasında ve sonrasında yapılabilecekler konusunda tüm kurum ve kuruluşlar ile vatandaşların bilgilendirilmesi için birçok planın hayata geçirildiğini söyleyerek, Türkiye'nin dünyada bu konuda en önde gelen ülkelerden olduğunu kaydetti.

          Soylu, "Sadece kendimiz için değil, etrafımızdaki coğrafya için de hazır olan, gerek kamu kuruluşları gerek sivil toplum örgütleriyle beraber hazır olan bir Türkiye fotoğrafı çiziyoruz." dedi.

           Geçen senenin "Afet Eğitim Yılı" olarak belirlendiğini ve bu kapsamda 56 milyon kişiye ulaşıldığını hatırlatan Soylu, "Bu yıl 'Afet Tatbikat Yılı'. Geçen ayın sonu itibarıyla 66 bin 202 tatbikat yaptık. Şu ana kadar 94 bin tatbikat yaptık." dedi.

          Bakan Soylu, bunların arasında Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen tatbikatların da olduğunu söyleyerek, "baraj patlaması", "aynı anda 4-5 farklı noktada yangın çıkması" gibi senaryolar üzerinden tatbikatlar yapıldığını belirtti.

            Afet anında yapılması gerekenlerin çocukluktan itibaren öğrenildiği bir anlayışın benimsenmesinin önemine işaret ederek, "Japonya gibi ülkeler her yıl, afet yaşadıkları en kritik günlerinde ülke tatbikatı yaparlar. Biz de ayın 12'sinde, yani Düzce depreminin yıl dönümünde saat 18.57'de bir deprem tatbikatı, ülke tatbikatı gerçekleştireceğiz." diye konuştu.

          Soylu, 81 ilde 2 bin 97 öğrenci yurdundaki yaklaşık 850 bin kişiyle gerçekleştirilen tatbikata imkan sağlayan Gençlik ve Spor Bakanlığı ile tüm katılımcılara teşekkür ederek, "Gelecek nesillere bırakabileceğimiz, gelişmiş ve modern bir ülkenin en önemli miraslarından birisi de afetler karşısında nasıl davranacağımız, nasıl el birliğiyle hareket edeceğimizdir." ifadesini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Uğur Çelik Yeni Roman Serisiyle Okuyucu Karşısına ÇıkıyorÖnceki Haber

Uğur Çelik Yeni Roman Serisiyle Okuyucu...

Nona Chanturia İlk Kişisel Resim Sergisini Çekmeköy’de AçtıSonraki Haber

Nona Chanturia İlk Kişisel Resim Sergisi...

den-kızıl göl manzara

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar