sol-1
sağ-1
İstanbul
DOLAR14.7975
EURO15.8183
ALTIN905.83

Sakarya ve Kocaeli'nde Kökünü Kurutma Operasyonu Gerçekleştirildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sakarya ve Kocaeli'nde Kökünü Kurutma Operasyonu Gerçekleştirildi
Abone ol
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sakarya ve Kocaeli'de düzenlenen Kökünü Kurutma Operasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu.
cüneyt ılgın 29 EKİM

           Soylu, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, bugüne kadar 20 operasyon yaptıklarını, Sakarya ve Kocaeli'de 21'inci ve 22'nci operasyonu gerçekleştirdiklerini aktardı. Bakan Soylu, "Kökünü Kurutma Operasyonu"nda 307 şüpheli hakkında "uyuşturucu madde ticareti" suçundan yakalama kararı çıkarıldığını bu şüphelilerden 269'unun yakalandığı bilgisini paylaştı.

"Türkiye Avrupa Gibi Uyuşturucuya Teslim Olmuş Durumda Değildir"

     3 aylık takibin ardından bu operasyonun düzenlendiğini belirten Bakan Soylu şunları söyledi: "Kocaeli merkezli 111 ve Sakarya merkezli 196 olmak üzere toplamda 307 şüphelinin uyuşturucu madde ticareti suçundan yakalanması başta olmak üzere gerçekleşen operasyonda 2 ilde yaklaşık 2 bin 67 arkadaşımız, kahraman polisimiz, aynı zamanda 3 deniz liman botu, 2 helikopter, 11 mini İHA, 29 narkotik dedektör köpeğinin katılımlarıyla eş zamanlı gerçekleşti.Bu operasyonların amacı uyuşturucu satış mekanizmalarını tamamen çökertmek. Avrupa uyuşturucuyla mücadelede pes etmiş durumdadır. Hemen hemen bütün ülkelerde uyuşturucu kullanımı serbest bırakılmıştır. Kendilerince kontrollü bir mekanizma uygulayarak uyuşturucu arzının artmasına sebebiyet vermektedir. Türkiye Avrupa gibi teslim olmuş durumda değildir. 15 Temmuz'dan önce uyuşturucu yakalanan miktarın 4'te biri Doğu'da yakalanıyordu, şu anda 4'te 3'ü orada yakalanıyor yani Batı'ya sevk edilmeden önce. Bu sahaya nasıl bastığımızın tezahürüdür."

           Türkiye'nin ortaya koyduğu alan baskısı ve mücadeleyle uyuşturucu rotasının değiştiğini aktaran Soylu konuşmasını şöyle sürdürdü: "Yaklaşık 2,5-3 yıldır metamfetaminin yaygınlığını önlemek için ciddi bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Bu yıl itibarıyla rakamı söyleyim. Şu ana kadar 15 ton metamfetamin yakaladık. Türkiye çok ciddi bir çaba sarf ediyor. Örneğin geçen yıl yakalanan eroin miktarı 22 ton civarındaydı, bu yıl 8,5-9 ton civarında. Çünkü rota değişti. Bunun yanı sıra yüzde 71 uyuşturucuya bağlı ölümler azaldı. Bu rakam itibarıyla da aşağıya gidiyoruz. Burada da çok ciddi bir mücadele olduğunu söylemeliyim. Türkiye topyekun uyuşturucuyla mücadeleyi ortaya koymaktadır. Avrupa'nın teslimiyeti gibi bir teslimiyet de Türkiye sağlamamaktadır. Hem bilgilendirme ve eğitim çalışmaları hem rehabilitasyon hem de arzla mücadele konusunda Türkiye, dünyaya örnek bir çalışma sergilemektedir. Bunun karşılığında uzun yıllar sonunda ilk kez satıcılığa bulaşmışların sayısı son iki yılda düşüş sergilemektedir."

"Türkiye, PKK'nın En Önemli Finans Ayaklarından Birisini Kesmiştir"

           Terör örgütü PKK'nın çok önemli bir finans ayağının ortadan kaldırıldığını vurgulayan Soylu şunları söyledi:

"Bu yıl şu ana kadar 101 milyon kök kenevir yakalandı, 9 milyon da skunk bitkisi yakalandı. Bu şu demektir 110 milyon kök kenevir direkt PKK'ya terörün finansmanı için aktarılacaktı. Sahaya bu konuda amansız mücadelesi Türkiye'de PKK'nın en önemli finans ayaklarından birisini kesmiş, ortadan kaldırmıştır. Uyuşturucu, terör ve göçmen kaçakçılığı. Bunların üçü birbirinin tamamlayıcısıdır. Bunların hepsiyle topyekun mücadele ettiğimiz zaman ülkemizi huzura sevk etmiş olacağız. Avrupa, dünya kendi raporlarında Türkiye'nin mücadelesini ortaya koymaktadır. Kendi devletini narkodevlet olarak suçlamaya çalışan gafiller her zaman olacaktır. Biz işimize bakacağız."

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DEVA’nın Mavi Yeleklileri Ümraniye’deÖnceki Haber

DEVA’nın Mavi Yeleklileri Ümraniye’de

Vatan Partisi’nin Genel Başkan Yardımcıları Belli olduSonraki Haber

Vatan Partisi’nin Genel Başkan Yardımcıl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar