sol-1
sağ-1
İstanbul
DOLAR14.7975
EURO15.8183
ALTIN905.83

(ASENA) Yazılımı Sayesinde 1,5 yılda 6 bin 636 Suçlu Yakalandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
(ASENA) Yazılımı Sayesinde 1,5 yılda 6 bin 636 Suçlu Yakalandı
Abone ol
Yerli ve milli olarak geliştirilen ve yapay zeka ile milyonlarca veriyi inceleyen Analiz Sistemleri Narkotik Ağı (ASENA) yazılımı sayesinde 1,5 yılda 6 bin 636 suçlunun yakalandı.

          İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Polis Radyosu'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı ve değerlendirmelerde bulundu.

          Uyuşturucuyla mücadele çalışmalarını anlatan Bakan Soylu, "En İyi Narkotik Polisi Anne" projesi kapsamında geçen yıl 1,5 milyon anneye ulaştıklarını söyledi. Yerli ve milli olarak geliştirilen ASENA yazılımıyla da uyuşturucuyla mücadele edildiğini belirten Soylu, "ASENA programı, milyonlarca veriyi yapay zeka ile birleştirerek bir arabanın uyuşturucu kaçırıp kaçırmayacağını tespit ediyor. Bu arabanın burada ne işi var, bu arabanın sahibi kim, bu araba niye bu rotaya gidiyor veya bir kişi, bu insanlarla niye bir ilişki içerisinde? Hemen alarm çalıyor, oraya gidiliyor. ASENA programının başladığı 1,5 yılda 6 bin 636 yakalama oldu. Programın verdiği her 100 alarmın yarıya yakını doğru. Bu, bazen istihbari olarak takip edemediğimiz bazen ihbarla gelmeyen birçok yakalamanın gerçekleşmesini sağlıyor" dedi.

UYUMA Üzerinden Yapılan İhbarların Hepsine Gidildi

          İçişleri Bakanı Soylu, vatandaşların, uyuşturucuyla mücadele uygulaması "UYUMA" üzerinden ihbarda bulunabileceklerini hatırlatarak, "Bugüne kadar toplam 50 bin 462 ihbar gelmiş ve hepsine gitmişiz" diye konuştu.

        Soylu, bu uygulama üzerinden yapılan ihbarlarda, ihbarı yapanların kimliğinin tamamen gizli kaldığını vurguladı. Türkiye'de direkt uyuşturucu maddeye bağlı ölüm sayısının 2016'da 920, 2017'de 941 olduğuna dikkati çeken Soylu, "2021'i, 270 ile tamamladık, şimdi de 250'nin altında tamamladık" bilgisini verdi.

KADES 4 Milyon 850 bin Kadın Tarafından İndirildi

         Bakan Soylu, "Kadın Destek Uygulaması"nın (KADES) 4 milyon 850 bin kadın tarafından indirildiğini ve uygulama ile 623 bin ihbar yapıldığını söyleyerek, bu ihbarların hepsine dakikalar içinde gidildiğinin altını çizdi.

        Soylu, akıllı telefonlarda kullanılabilen KADES uygulamasının, akıllı olmayan telefonlarda da kullanılabilmesi için hazırlık yapıldığını açıkladı.

Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddeti İzleme Merkezi Kurulacak

             Kadına yönelik şiddetin engellemesi çalışmaları kapsamında bakanlık bünyesinde yeni bir birim kuracaklarını bildiren Soylu, şöyle konuştu:

             "AKŞİM, Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddeti İzleme Merkezi... Sivil toplumu da bu işin içine alacağız ve yaklaşık 17 kişilik bir birim olacak bu. Bizim yaptığımız işleri takip edecek ve bize puan verecek, doğru mu yapıyoruz, eksik mi yapıyoruz, yanlış mı yapıyoruz... Polis merkezi amirliklerimize gidecekler. Burada sivil toplum örgütleri olacak, üniversitelerden hocalar olacak, bazı kadın örgütlerinden temsilciler, kamu kurumlarından kişiler olacak. Bu 17 kişi, üç ayda bir raporlar hazırlayacak. Hem izleme yapacaklar hem değerlendirme yapacaklar hem de bize raporlar verecekler. Böylece bir gözlem merkezi olarak da burası önemli bir şekilde işlevsellik ortaya koymuş olacak."

              Boşanma aşamasında veya aralarında sıkıntı olan çiftlerin, dışarıdaki mekanlarda görüşmelerinin zaman zaman şiddetle sonuçlanabildiğine dikkati çeken Süleyman Soylu, bunun önüne geçmek için isteyenlere, güvenli görüşme yerleri tesis etme konusunda bir değerlendirme içinde olduklarını kaydetti.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Seyfettin Yıldırım Basın'ı UnutmadıÖnceki Haber

Seyfettin Yıldırım Basın'ı Unutmadı

İyi Parti Çekmeköy Sinan Ateş Hayrına Lokma DağıttıSonraki Haber

İyi Parti Çekmeköy Sinan Ateş Hayrına Lo...

den-kızıl göl manzara

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar