Site Sol Reklam Alanı  120x600

Site Sağ Reklam Alanı  120x600

08-06-2018 Sema Günay

Sanatın Pop Art Hali, Şöhret Hastalığı ve Kırmızı Halı Sendromu

  İnsanlığın başlangıcından itibaren her bireyde var olan belki de sevgiden daha güçlü bir duygudur, “şöhret olma arzusu.”

   Şöhret hastalığının İngilizce tercümesi “famedisease”,kırmızı halı sendromu da”redcarpetsyndrome”olarak geçiyor.

          Bu, insanlığın yaradılış tarihinden itibaren her toplumda var olan ve bireyde saplantı ile bağımlılık  yaratan psikolojik kavram,modern sanatın her alanında yerini alıyordu.

Örneğin müzik alanında 1980’li yıllarda dünyayı kasıp kavuran siyahi solist “İrene Cara’nın yorumladığı Michael Gore’un bestelediği ve Dean Pitchford’un sözlerini yazdığı “FAME” eklektik insanı sembolize eden bir sanatsal yapıttı.

        Yine modern sanatlar alanında öncüsü olduğu POP ART sanatı ve1960’larda renkli Marilyn Monroe portreleri ve Amerikalı ünlü bir Pop art sanatçısı Lichtenstien’in pop art sanatında yer alan görsel imgeleri,mimik ifadeli renkli portreler, çakan flaş ışıkları benzeri yıldız kesitleri ve uçuşan puantiyeler vb. ün arzusu için algı yönetiminde büyük rol oynuyordu.

       Sinema keyfi ile özdeşleşen “Pop corn” isimli patlamış mısır, pop star, popüler kültür, pop art kavramları bu duyguların uzantısı ile oluşmuş akımlar, semboller, ürünlerdi.

       Türlü reklam kampanyaları, ödül törenleri vb. için gerçekleştirilen, yıldızların şöhret patlaması yaşadığı ve sinema tarihine adlarını kazıttığı kırmızı halı serili şaşaalı galalar, günümüzde “POP STAR” olmak kavramının en etkili olduğu sosyal medya “şöhret hastalığı ve kırmızı halı sendromu’nu tetikleyen en önemli algı da etki yaratan reklam alanlarıydı.

       Günümüzde, Endüstriyel tasarım ve mühendislik dehalarının dijital çağda patlattığı en önemli kitle iletişim araçlarından olan cep telefonları,4d erişim avantajları, bireyin hayatının her karesini an an milyonlarla buluşturabiliyor ve bundan büyük haz alan birey bir nebze şöhret duygusunu tatmin etmeye çalışıyor.

      Bu öyle bir mecradır ki, bir kuruş reklam harcaması yapmadan beğen sayısı ile “fenomen”olunabiliyor veya illegal yollarla sahte takipçiler satın alarak sahte bir algı yaratılıyor, kitleleri etkileyebiliyor.

      Takipçi sayısı arttıkça fenomanleşen birey, birçok yeni pazarlama alanı açarak kişiye büyük gelir kapıları açabiliyor.(blogger.youtubber olmak gibi)

       Ve görsel şöhretin en ihtişamlı hali olan,günümüz popüler kültüre dayalı reklam amaçlı Ödül törenlerinden, galalardan görmeye alışkın olduğumuz kırmızı halı geleneği, Antik Yunan’dan günümüze şan, şöhret için bir gestalt ögesi halini almış, gelenekleşmiştir.

     Krallık törenlerinde burjuvanın simgesi olan Kırmızı halı, mitolojik tarihe göre Antik Yunan’da, Kral Agamemnon’unTruva Savaşı’ndan dönüşünü kutlamak için, eşi Kraliçe Clytemnestra’ nın, hazırlattığı ihtişamlı törende kullanılmıştı.

 Kudretli Kral Agamemnon ise önüne serilen kırmızı halının üzerinde yürümekte tereddüt etmişti çünkü kendinin kudret sahibi değil sadece ölümlü bir insan olduğunu düşünen mütevazi bir insandı.

     Böylece Kırmızı halı geleneği yani “krallar gibi karşılanmak” lüksü Hollywood’da 1920 lerde başlıyor ve moda sektörüne kadar her alana fayda sağlayan bir statü unsuruna dönüşüyordu.

Eklektik bireyin, nadir ürün felsefesi yerine “alt pazar inovasyonu felsefesi güderek kişilerin algılarına etki edip  popülerleşme çabası ile gelen “ün” dahil herkes için prestij ve statü unsuru sayılan “kırmızı hali pozları en önemlidir.

        Sanat kavramının, şöhret duygusuna katkısı ise ürün odaklı tüketim arzusunu tetiklemesi ile kırmızı halı ihtişamı farklı sektörlerde de ünlenmeye yardımcı olur.

         Gösteriş tüketimi toplumlarında bireyler, bu arzularını “en” global kavramda ile “inn” olmak ve “out “olmamak yani “iyi şöhret”, haklı bir şan edinmek için, ürüne dayalı olarak kullanırken kendisini milyonlarla buluşturan sosyal medya platformlarında sonsuz bir teşhir objesi haline getirmektedir.

         Global yaşamda kırmızı halı. ödül törenleri, simokin ve kuyruklu elbise ‘nin yaşattığı hazza nail olmak için üretilen stil programları vb. psikolojik olarak toplumları derinden etkilemektedir.

           “Ün”hastalığı için evinizdeki koltuğu satıp elbise alarak bir stil yarışma programına katılmak, pop star yarışmaları ya da bir blog açmak gibi atılımlar yetenekleriniz dahilinde haklı bir ün kazandırabilir mi? o bilinmez ama

           Ünlü olma hayalini ne kral Tutankamon, ne de kahin Nostradamus ,en güzel Andy Warhol açıklar.

“-Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak”

Sanat,sağlık ve sevgi ile kalınız.

Sema Günay ,İstanbul


Bu yazı 1280 defa okunmuştur.Sema Günay Diğer Yazıları
Tüm Detaylar En Alt - 468x60
- Detay Sağ 1 - 300x250
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
ÜMRANİYE RAMAZAN2 Detay Sağ 2 - 310x310