Site Sol Reklam Alanı  120x600

Site Sağ Reklam Alanı  120x600

06-02-2018 Şebnem Özkan

Avrupa’da cep telefonu kullanımında başları çekmemiz, itiraf etmeliyim ki benim gözümde bir başarı değil. Yarı robot haline geliyor oluşumuzun göstergesi…
Teknolojiyi seviyorum, onunla bir alıp veremediğim yok. Sadece doğru bir şekilde kullanmamız gerektiğini düşünüyorum.
Şimdi bahsettiğim olayı psikolog şapkamı takarak soruşturmama izin verin…

Neden bu derece birbirimizle konuşup durmak veya sosyal medyada gözükmek ihtiyacındayız?

Nedeni, sürekli birilerinden destek görme ihtiyacında olduğumuz sanımız... Tek başımıza olmaya dayanamıyoruz; çünkü o zaman diğerlerinden ayrı kaldığımızı düşünüyoruz. Ama farkına varamıyoruz ki bu suni çözüm çabaları bizi gerçekte daha da yalnızlaştırıyor.

Hatırlamalıyız ki, tek başına olsak da yalnız değiliz aslında. Evren her zaman yanı başımızda; biz gözlerimizi açıp görebilirsek…  

Tek başınıza kaldığınızda, etrafınızda dikkatinizi dağıtacak bir şeyler olmadığında, dikkat otomatikman içinize doğru yönelir. Zihnin gündelik bin bir çeşit ego düşüncesi sessizleşmeye başlar… İçinize dönersiniz. Düşünceler durmaya yaklaştığında, evreni yankılayan özünüzün sesini duymak kolaylaşır.

İşte buna “Tao”da yaratıcı boşluk denir.

Tao başka dillere çevrilmesi zor bir Çince kelime olsa da, kelime anlamı “yol”dur. Yol burada evrensel yol anlamındadır. Kişisel yollar önemli değildir; çünkü en nihayetinde evrensel olana uyum sağlamak gerektir. Aksi, akıntıya karşı kürek çekmek olarak tarif edilir.
Yolda çaba yoktur; çünkü sadece ve sadece akış vardır.
Evrenle uyum içinde yaşar bireyler ve böylece en mutlu, hem de en başarılı insan versiyonu çıkar ortaya…
Uyumdan kaynaklanan huzur, gün be gün daha da fazla uyum yaratmaktadır tüm canlılar arasında…

Tao’ya uyan kişi yaratıcı boşluktan faydalanabilir. Yeni işlerin oluşması için eskilerinin sonlanması gerekir. Yeni fikirlerin oluşması için önce eski fikirlerin hükümranlığının sonlanması lazım gelir. Böylece oluşan boşluktan hiç tahmin edilemeyen çözümler ve en yaratıcı olasılıklar ortaya çıkacaktır.

Başkalarıyla haşır neşir olduğunuz vaktin 10 – 15 dakikasını bile yaratıcı boşluk için ayırsanız Tao’ya uyum sağlayabilirsiniz. Arkadaşınızla yaptığınız konuşmayı biraz kısa kesmek, sosyal medyada harcadığınız vakti hafifçe törpülemek yeterli olacaktır!

Yeni yılın başlangıcında olduğumuz bu zamanlarda farklı olan için bir heves, değişim / dönüşüm için bir isteklilik hissedebilirsiniz. Ne de olsa eskinin enerjisi değişmekte, yerini farklı olasılıklara bırakmaktadır… Bu zamanlar yaratıcı boşluğu devreye sokmak için ideal değilse, nedir??...

Yeni yılınızda, özünüzden gelen yaratıcı başlangıçlar yapmanız dileğimle…


Bu yazı 2093 defa okunmuştur.Şebnem Özkan Diğer Yazıları
Tüm Detaylar En Alt - 468x60
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
ÜMRANİYE RAMAZAN2 Detay Sağ 2 - 310x310
Emniyet1 Detay Sağ 3 - 300x250