Site Sol Reklam Alanı  120x600

Site Sağ Reklam Alanı  120x600

09-10-2017 Şebnem Özkan

“Dünya benim bildiğim dünya değil!!” Bunu çoğunuzdan duyuyorum. Hayatlarımız çok fazla ve çok hızlı bir şekilde değişiyor. Bu esnada ilişkilerimiz de değişiyor tabii ki… Peki, o halde psikolojik olarak yıpranmamak için ne yapmalı?

İnsan için anlam önemlidir. Hayatında, yaptıklarında anlam bulmadan yapamaz… Ama artık bu hızlı yaşam düzeninde anlam bulmak daha zor gibi gözüküyor. Aynı anlamsızlık hem romantik ilişkilerimize, hem de iş ilişkilerimize yansıyor. Bu yazıda eşler ve sevgililer arasındaki ilişkiden bahsedeceğim.

İki insan söz konusuysa muhakkak bir iletişim ve paylaşım olmalıdır. Bu paylaşım iki tarafı da tatmin ve mutlu etmeli, bireylere tek tek bir şeyler katmalıdır. Bunu yapmıyorsa, hatta bırakın bir şeyler katmayı, sizden alıp götürüyorsa, o noktada anlamı sorgulamaya başlıyorsunuz işte...

Çok da haklısınız! Ve fakat yeni hayatlarda, eski bildiklerimiz de pek geçerli değil. Nasıl mı?

Eskiden bir sonraki günümüz daha belirliydi. İnsanların yapacakları, edecekleri, nasıl davranacakları üç aşağı beş yukarı belliydi. Bu kişiye bir güven ve anlam duygusu verirdi. Oysa şimdi bir günden ötekine gündem değişiyor. Gündem sadece politik veya ekonomik olarak değişse bile, bu da insan psikolojisine yansıyor. Sonuçta güvenimizi yitiriyoruz. Güvensiz, anlamsız ve yarınından endişe duyan insan ilişkilerinde yeterince paylaşımcı veya katkı sağlayıcı olabilir mi??

Artık eskiden sizi rahatlatan, eskiden size güven veren ilişkiler yok. Siz kendi başınalığınızda daha güçlü olmak zorundasınız –ki aslında bu güzel bir basamak. Tekamülünüzde bir adım… Ama işte kolay değil!

Her işte bir hayır vardır” sözünü çok severim. Zor gibi gözüken, bizim için kötü gibi gözüken şeylerde bile bir getiri vardır. İlk başta bazen zor olsa da sonradan anlarız bunu genellikle...

Eğer ilişkiniz size eski mutluluğu, güveni vermiyorsa, karşı tarafla ilgili beklentilerinizi bırakmalısınız! Çoğu zaman insanlar kendi biçtiğimiz kılıflara uymadığı zaman hayal kırıklığına uğrayıp, mutsuz oluyoruz. O yüzden siz lütfen her zaman kendinize bakın… Kendi içinizde kurun krallığınızı; hakimiyetinizi.
Kendi içinizde bulun anlamınızı!

Ancak bu şekilde ilişkide kendi benliğinizi koruyabilirsiniz. Ve yapıcı paylaşımlar yapabilmeniz ancak ve ancak benliğinizi koruyabildiğinizde mümkündür. Öteki türlü nasıl olur ki, düşünsenize… Siz yoksanız, size özgü, size ait neyi paylaşacaksınız??

Bu yazının bu şekilde şekillenmesinde de muhakkak ki bir hayır var. Son kitabım Yükseliş Gönlün Şifası’nda sık sık “Dost acı söyler” diyorum. Bu yazı da biraz bu cümleyi gerektiriyor gibi oldu! Ancak işte dost olduğumdan… Gerçekten değişmek istiyorsak, kendimize çok dürüstçe bakabilmeliyiz de ondan… 

Her daim dostunuz…
 


Bu yazı 2582 defa okunmuştur.Şebnem Özkan Diğer Yazıları
Tüm Detaylar En Alt - 468x60
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
ÜMRANİYE RAMAZAN2 Detay Sağ 2 - 310x310
Emniyet1 Detay Sağ 3 - 300x250